Futóny
Postele
Rámy
Doplnky

FUTON Centre

Showroom: Raisova 6, Praha 6, ČR | mapa
Pondelok, utorok | štvrtok, piatok: 11:00-19:00 
Štěpán Bíca: (+420) 720 463 991
Predajňa: (+420) 776 600 083
E-mail: info@futoncentre.cz

 

Všetko o futonoch:

Všetko, čo potrebujete vedieť o výrobe futónov:

Futon je japonský, vysokokvalitný prírodný matrac so špecifickým spracovaním a zložením.

Prečo futón od spoločnosti FUTON CENTRE? Žiadne kompromisy! Uprednostňujeme kvalitu! Vyrobené v Českej republike!
... pretože materiály, ktoré používame, a naše výrobné metódy sú lepšie. Vieme viac, vyskúšali sme viac a zažili sme viac. V Japonsku sme sa naučili ručne zostavovať a šiť naše futóny.

1) Bavlnená tkanina, ktorú používame, má vysokú gramáž a je veľmi pevná, bez syntetických vlákien. Hrubšia tkanina nám umožňuje viazať uzly (štepovanie) priamo na tkaninu. Hrubšia a ťažšia tkanina sa prejavuje v dlhšej životnosti futónu, jeho celkovej pevnosti a nemá tendenciu sa žmolkovať alebo trhať. Je umývateľná.

2) Naša bavlna a vlna sú starostlivo spracované tak, aby rúno pevne držalo, netrhalo sa a len veľmi málo púšťalo. Toto spracovanie je nákladný výrobný proces a v porovnaní s cenou bavlny sa konkurencii neoplatí. Merino vlna, ktorú používame ako vrchnú vrstvu na oboch stranách futra, nie je chemicky čistená ani bielená, len jemne a ekologicky praná. Preto si zachováva svoje pôvodné vlastnosti a výrazne zvyšuje termoreguláciu a vetranie futonu. Vlna je nevyhnutná na to, aby futón dobre pracoval s vlhkosťou. Žiadna z výplní našich futónov neobsahuje syntetické ani umelé vlákna, ktoré by nepriaznivo ovplyvnili jeho vlastnosti. Do futonu dávame bavlnu zo všetkých strán, vrátane bočných, okolo vnútorného jadra.

3) Naše kokosové jadrá obsahujú 50 % prírodného kaučuku. Ten zmäkčuje kokosové jadro a dodáva mu vysokú pružnosť. Náš slovenský výrobca jadier kokosové vlákna aj niekoľkokrát opláchne, aby sa zmäkčili. Takýto kokos odolá vlhkosti a plesniam a dá sa ohýbať a rolovať bez poškodenia. Nie je však veľmi vhodný na skladacie rámy, kde sa ukladá na zlom.
 
4) Naše futony sú vyrobené bez plastových alebo kovových zipsov. Preto sa ich vrstvenie ani zloženie nemôže poškodiť. Výroba je zásadne ručná a vďaka našim veľkým skúsenostiam ručíme za kvalitu remeselného spracovania.

5) Latex je materiál, ktorý môže byť rôznej kvality alebo čisto syntetický, preto je dobré, aby obsahoval väčšie množstvo prírodného kaučuku. Náš latex vyrába belgická spoločnosť v Českej republike, takže máme lepší prehľad o tom, ako sa k nám materiál dostáva a za akých podmienok sa vyrába.


6) Naše futóny sa oficiálne vyrábajú v Českej republike od roku 1994. Naše krajčírky majú dlhoročné skúsenosti a dokážu si poradiť s tvarmi a zložením na mieru. Futón je vhodný na všetky a nepredstaviteľné spôsoby použitia a nemá takmer žiadne obmedzenia v tom, ako dlho ho môžete používať. Pri pravidelnej údržbe vydržia naše futóny veľmi, veľmi dlho. Osobne sme sa naučili šiť a montovať futóny v Japonsku, kde náš zakladateľ žil 10 rokov a učil Japoncov angličtinu a oni ho na oplátku naučili vyrábať správne kvalitné futóny. Toto know-how sme preniesli do Českej republiky a v roku 1993 sme ušili a predali náš prvý futón. Boli sme pravdepodobne prví v strednej Európe. Keďže sme priamymi výrobcami, sme schopní zabezpečiť aj opravy futónov, ak sa to oplatí.


Navštívte našu predajňu v Prahe 6 a presvedčte sa, že investícia do kvalitného výrobku má zmysel. Poskytujeme aj telefonické konzultácie a dobre poradíme. Spite lepšie!

 
 • Neutrácame peniaze za reklamu a drahé predajné priestory. Tieto peniaze idú do našich výrobkov.
 • Výrobok s dlhou životnosťou je ekologický aj logický, menej zaťažuje životné prostredie.
 • Samozrejmosťou je doživotná záruka na spracovanie a materiál, zvyčajne naše futóny vydržia 8 až 16 rokov.

UPOZORŇUJEME, ŽE NA ČESKOM TRHU SA OBJAVUJÚ PLAGIÁTY A ČASTO SA STRETÁVAME S NEPRAVDIVÝMI TVRDENIAMI O PÔVODE VÝROBKU!
 
 • Prevažná väčšina predajcov a e-shopov na českom trhu ponúka nekvalitné futóny z dovozu, zvyčajne z Poľska a Číny, pod západnou značkou alebo s odkazom na miestnych dodávateľov, ktorí tovar v skutočnosti len ďalej predávajú.
 • Takéto futóny nemajú správne spracovanie bavlneného rúna, pretože spracovanie a špecifické vrstvenie bavlny a vlny je podstatne drahšie ako samotný materiál.
 • Konkurenčné futony často neobsahujú vlnu. Sú teda menej vetrané a nedržia dobre správnu telesnú teplotu a vlhkosť.
 • Lacní výrobcovia tiež často používajú kokos bez kaučuku a nakupujú lacný latex z Číny.
 • Všetky "lacno" vyrobené futony potom majú zvyčajne zips na jednej strane a podkladové látky pri šití, sú vyššie a bez spracovania sa vnútorná bavlnená výplň výrazne, rýchlo a nerovnomerne odlupuje alebo prelieva.


Dávajte si pozor na dômyselne maskované moderné materiály, ktoré často obsahujú umelé vlákna. Dobrým príkladom je bavlnená pena, ktorá nie je nič iné ako bavlna s polyesterom. Bavlna s polyesterom sa používa vo väčšine futónov a zákazník o tom často ani nemusí vedieť. Pri konkurenčných lacnejších výrobkoch sa naši zákazníci často stretávajú s kúskami plastu, drôtmi, plastovými výplňami a vláknami alebo iným materiálom, ktorý nemá s futónom nič spoločné.
 

ODPORÚČAJTE NAŠE FUTÓNY SVOJIM PRIATEĽOM A ZNÁMYM.
POMÔŽETE NÁM UDRŽAŤ NAŠU KVALITU AJ V BUDÚCNOSTI.

Ďakujeme!

Prečo si vybrať futon?

Pre zdravý spánok

Vďaka výplni z prírodných vlákien poskytuje futon telu úplne iný pocit ako akýkoľvek iný matrac. Futon je pevný matrac, ktorý vytvára pocit mäkkosti. Vlákno, ktoré má až 5-násobnú schopnosť absorbovať a následne rýchlo uvoľňovať vlhkosť, vytvára pre telo počas spánku príjemné a suché prostredie, ktoré je opakom napríklad peny.
 

Je praktický

V kombinácii s rámom vzniká jedinečná rozkladacia pohovka, ktorá je vhodná aj na každodenné spanie. Vďaka tomu je ideálnym riešením nielen pre malé priestory. Aj samotný futón bez rámu spĺňa svoj hlavný účel - položte ho na podlahu, drevenú podlahu alebo tatami ako v Japonsku! Počas dňa môžete futón zrolovať a upratať, aby nezaberal miesto.
 

Za relatívne nízku cenu

S futónom získate dokonalý systém na spanie a sedenie za nižšiu cenu ako s pohovkou alebo posteľou porovnateľnej kvality. Výber odnímateľných poťahov umožňuje prispôsobiť posteľ interiéru a vyjde podstatne lacnejšie ako prečalúnenie starej pohovky.
 

Jednoduchá manipulácia a preprava

Futon je flexibilný, a preto sa s ním ľahko manipuluje. Okrem toho sú všetky naše typy rámov rozoberateľné na časti, takže preprava autom nie je problém.
 

Jednoduchá údržba - veľkosť futonu

Futon si vyžaduje iba vetranie, otáčanie a vysávanie. Raz za čas musíte umožniť prívod vzduchu z oboch strán futónu (stačí ho oprieť o stenu alebo položiť do rohu). Nový futón sa čiastočne odliepa, takže je čoraz tvrdší a menej hrubý. Je bežné, že nový futón je nižší, ako keď ste ho kupovali, ale zároveň sa zväčšuje plocha. Pri väčších futonoch to môže byť až o 5 cm - to je v poriadku :-) Ak máte pocit, že váš futón nemá správnu veľkosť, pokrčte celú plochu futónu a všetky štyri strany. Futón mení svoje rozmery najviac počas prvých týždňov a mesiacov. Futón sa zmenší a jeho plocha sa zväčší. Váš futón je ručne vyrobený výrobok, takže konečné rozmery sa môžu líšiť o niekoľko centimetrov.
 

Tradícia

Futony majú v Japonsku dlhú tradíciu a stále sa uprednostňujú pred všetkými modernými matracmi. V celom západnom svete je však tento systém spania úspešný už mnoho rokov.
 
 

Porovnanie kvality pred nákupom

Porovnanie kvality pred nákupom

Kvalita futonu závisí od kvality materiálu, postupu spracovania a remeselného spracovania. Vo futónovom centre získate futón:

 • s dostatočným množstvom správne spracovanej bavlny
 • s vynikajúcou vlnou
 • v silnom textilnom obale
 • v prípade jadra s kvalitným a osvedčeným kokosom
 • tradične zostavené - bez plastových alebo kovových zipsov
 • na základe rovnomerne položených horizontálnych vrstiev bez dodatočných bočných výplní

Šičky, ktoré zamestnávame, sú u nás od začiatku podnikania v roku 1994 a majú bohaté skúsenosti s výrobou futónov.

Obvyklá životnosť našich futónov je 8 až 16 rokov v závislosti od typu futónu. Po 15 rokoch však z hygienických dôvodov odporúčame futón vymeniť.
 
 
 

Z čoho sú vyrobené futony?

Bavlna

Bavlna je základom všetkých futónov, preto je jej kvalita, spracovanie a množstvo vo futóne veľmi dôležité.

Správne spracovanie prebieha v dvoch základných krokoch:

1) vlákna sa postupne spriadajú do pásov.

2) potom sa pevne stlačia pomocou niekoľkých tisícok ihiel v špeciálnom stroji.

Štandardná minimálna hrúbka a hmotnosť našich základných bavlnených futónov:
 
 
rozmerhrúbkahmotnosť
90 x 200 cm10 cm16 kg a viac
140 x 200 cm10 cm25 kg a viac
160 x 200 cm10 cm29 kg a viac
180 x 200 cm10 cm33 kg a viac

V centre Futon Centre používame správne utkanú vlnu, do ktorej pridávame dlhé bavlnené vlákna a nite, aby čo najlepšie držala pohromade. Tým sa zabezpečí maximálna odolnosť našich futónov. Výslednú hmotnosť ovplyvňuje kvalita spracovania. Niekedy je futón ťažší a obsahuje viac bavlny, ako uvádzame.
 

Vlna

V Japonsku sa futóny vyrábajú len z bavlny alebo vlny, čo je druhý základný materiál. Hoci je nespracovaná vlna 2-3-krát drahšia ako bavlna, verte mi, stojí to za to. Vlna je podstatne kvalitnejší materiál - vlákna sú dlhšie, menej zadržiavajú vlhkosť, nestlačia sa tak ľahko ako bavlna, a preto majú oveľa dlhšiu životnosť. Niektoré futony a matrace na trhu majú zimnú stranu s vlnou a letnú stranu len s bavlnou. V skutočnosti je vlna vhodnejšia na obe ročné obdobia.

Vlna, ktorú používame, sa chemicky nečistí, iba sa perie. Je to šetrné zaobchádzanie, ale môže spôsobiť, že nové futóny budú slabo voňať ovčou kožou. Nie je to závada, nie je to zdraviu škodlivé, je to dočasné, prirodzené pre prírodný materiál. Za príplatok na požiadanie môžeme vyrobiť aj akýkoľvek futón z čistej vlny, bez bavlny.

Kokos s gumovým mliekom

Kokosové jadrá vyrobené zo suchých kokosových vlákien sú tvrdšie a časom sa rozdrvia, preto používame kokos obohatený o 50 % prírodného kaučuku. Napriek vysokej cene má prírodný kaučuk obrovské kvalitatívne výhody - dodáva kokosu pružnosť, mäkkosť a pomáha mu udržať si tvar. Vo Futon Centre používame kvalitný kokos od overených slovenských dodávateľov. Vyhýbame sa dovozu neznámeho materiálu z Číny.
 

Látky

Naša štandardná látka na futóny je silná, hrubá bavlna. Jej minimálna hmotnosť je 320 g/m2, čo zaručuje životnosť minimálne desať rokov (najlacnejšie futony na trhu používajú látku, ktorá je približne o 20 % ľahšia). Kanafas, silné bavlnené plátno s hmotnosťou približne 420 g/m2. Pri výrobe futónov bežne používame textilnú kriedu. Malé farebné škvrny na švíkoch a šití nie sú na závadu a čoskoro samé zmiznú.

 

Čistenie a riešenie problémov s futónmi

Nepoužívajte stroje určené na hĺbkové mokré čistenie. Futón sa môže nenávratne poškodiť. V zime je dobrou prevenciou proti roztočom nechať futón zamrznúť. Nechajte otvorené okno a teplotu v miestnosti pod bodom mrazu.

Olej a prach:

Každý futon potrebuje raz za čas vyčistiť. Okrem bežnej údržby, ako je otáčanie futonu alebo jeho vetranie, odporúčame futon každých niekoľko mesiacov vyčistiť vysávačom z oboch strán alebo ho utrieť povrchovo čistou vlhkou handričkou.

Ak sa vám na futón vyleje voda, jednoducho ho vysušte, na pomoc si môžete vziať fén. Futón musí mať možnosť dýchať, aby vnútorná bavlna mohla dobre schnúť. Ak je futón znečistený džúsom, čajom alebo kávou, vyčistite ho povrchovo mydlovou vodou. Chemické prípravky sa neodporúčajú, zle sa potom z futónu odlepujú. Po vyčistení futón opäť vysušte fénom a nechajte ho voľne vyschnúť a dýchať.

Ak futón utrpí vážnejšie poškodenie, riešenie je rovnaké. Škvrny odstráňte predovšetkým povrchovo a potom nechajte futón vyschnúť alebo ho vystavte slnku.

Poťahy futónov je možné prať v práčke na 40 a 60 stupňov.

 

Mačka:

Ak máte doma mačku, ktorá rada využíva váš futon na odpočinok, je lepšie chrániť futon snímateľným, prateľným poťahom alebo nechať na futone priedušnú prikrývku, keď ste preč. Ak totiž vaša mačka futón vymočí, futón sa dá vyčistiť len povrchovo mydlovou vodou. Je dôležité, aby ste futón následne vysušili.
 

Plesne:

Plesne môžu vzniknúť z dvoch hlavných dôvodov:

1) Je to zvýšená vlhkosť v byte spôsobená nevhodným prostredím a bežným používaním bytu, ako je sušenie bielizne a sprchovanie. To platí aj pre zle vetrané miestnosti a futóny ležiace na podlahe.

2) Druhým dôvodom môže byť potenie futónu. Najmä ak ste chorí a potíte sa, je dobré mať pod sebou okrem prestieradla aj priedušnú prikrývku alebo poťah na futón. Prikrývka alebo poťah absorbuje pot, dá sa vyprať a predídete možnosti zrážania vlhkosti pod futonom. Ak ste chorí viac dní, futón je potrebné vetrať, otáčať a meniť posteľnú bielizeň. Ideálne denne alebo podľa okolností. To platí aj pre zle vetrané priestory a futóny ležiace na podlahe.

Ak ste mimo domova dlhšie ako týždeň, je dobré nenechávať prikrývky rozložené na posteli. Futón lepšie dýcha.

Oprava:

Futóny poškodené plesňami a inými nečistotami neopravujeme. Opravujeme len futony, ktoré sme vyrobili. Použité futóny opravujeme len v prípade, že majú výrobnú vadu, alebo ak ste krátko po kúpe zistili, že by ste uprednostnili iné zloženie a máte záujem o renováciu za príplatok, a to len v prípade, že to stav futónu umožňuje. Čistenie futónov nezabezpečujeme. Pochopte, prosím, že sa snažíme ponúkať kvalitný výrobok, ale nie sme čistiarne ani práčovne, oprávnené riešiť často komplikovaný stav a znečistenie futónov spôsobené zlým skladovaním alebo údržbou. Renovácia starších futónov nie je z hygienických dôvodov vôbec možná.